Produkt dnia
Scythe: Fenris Powstaje
Scythe: Fenris Powstaje
189,90 zł 174,90 zł
szt.
Opowiadanki
Opowiadanki
79,90 zł 69,90 zł
szt.
Sagrada
Sagrada
149,90 zł 114,90 zł
szt.
Spirit Island (edycja polska)
Spirit Island (edycja polska)
299,90 zł 229,90 zł
Najlepsze okazje
Kawalerzyści Tullych
Kawalerzyści Tullych
149,90 zł 139,90 zł
szt.
Bracia Ubodzy
Bracia Ubodzy
149,90 zł 139,90 zł
szt.
Kusznicy Budowniczych
Kusznicy Budowniczych
149,90 zł 139,90 zł
szt.
Harcownicy Krwawych Komediantów
Harcownicy Krwawych Komediantów
149,90 zł 139,90 zł
szt.
Krwawi Komedianci Jazda na Zebroniach
Krwawi Komedianci Jazda na Zebroniach
149,90 zł 139,90 zł
szt.
Solar City
Solar City
179,90 zł 139,90 zł
szt.
Descent: Legendy Mroku
Descent: Legendy Mroku
649,95 zł 569,90 zł
szt.
ON MARS
ON MARS
499,90 zł 469,90 zł
szt.
Pięć Klanów- Kaprysy sułtana
Pięć Klanów- Kaprysy sułtana
119,90 zł 84,90 zł
szt.
Pięć Klanów: Rzemieślnicy Naqali
Pięć Klanów: Rzemieślnicy Naqali
119,90 zł 84,90 zł
szt.
Pięć Klanów
Pięć Klanów
249,90 zł 169,90 zł
szt.
Blood Rage (edycja polska)
Blood Rage (edycja polska)
339,90 zł 239,90 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Gry planszowe dla dzieci- Najciekawsze propozycje na dzień dziecka 0
Gry planszowe dla dzieci- Najciekawsze propozycje na dzień dziecka

Witajcie,

Dziś chciałem Wam zaprezentować ciekawe propozycje gier planszowych na Dzień Dziecka. Chciałbym, żeby ten wpis miał jednak jakąś wartość, a nie był tylko tak zwanym prezentownikiem. Jeżeli szukasz już gotowych pomysłów na prezent to przewiń ten wpis do końca. Jeżeli jednak zastanawiasz się dlaczego warto pograć w planszówki z dziećmi to zapraszam do przeczytania całości. 

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe?

Wspólne granie w gry planszowe pielęgnuje więzi rodzinne

Generalnie każda aktywność wykonywana wspólnie zacieśnia więzi rodzinne. Planszówki mają jednak ten plus, że wyciągnięcie ich na stół zajmuje mało czasu i jest świetnym argumentem na oderwanie dzieciaków od ekranów komputera czy tabletu. Sporo rodzin ma aktualnie ten problem, a sytuacja związana z pandemią nam w tym nie pomaga. Często oboje rodziców musi pracować zdalnie przez co dzieci muszą zająć się sobą. Tablet, komórka lub konsola rozwiązują dość skutecznie problem skupienia się na pracy. Jednak gdy nadchodzi wieczór może warto byłoby coś zrobić razem?

Planszówki są idealnym rozwiązaniem, bo podczas gry nie tylko świetnie się bawimy, ale przede wszystkim jest to idealna okazja do rozmowy i dialogu. Czasami nawet dzięki grom można poruszyć trudne tematy takie jak uczciwość, przestrzeganie zasad, moralność lub system wartości. Dodatkowo możemy nauczyć się współpracować i planować wspólnie rozwiązania.

Nauka poprzez zabawę

Uczyć się można na wiele sposobów. Jedni są wzrokowcami, inni słuchowcami, a do jeszcze innych przemawiają atrakcyjne slajdy. Wszyscy za to najlepiej zapamiętują poprzez zabawę i aktywne wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce. Chyba najlepiej ten sposób nauki można podsumować słowami Konfucjusza:"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem." 

Gry planszowe obecnie oferują szeroki wachlarz możliwości nauki. Wiem, że dla dużej części społeczeństwa planszówka to monopol lub scrabble. Mając takie wyobrażenie ciężko jest uzmysłowić sobie, że można podczas grania nauczyć się umiejętności społecznych takich jak współpraca w grupie lub przywództwo. Nauczyć się logicznego myślenia, przewidywania i planowania swoich ruchów do przodu. Dodatkowo możemy nauczyć się podstaw geografii, fizyki, biologii i wielu innych dziedzin nauki. Dodatkowo, na naukę nigdy nie jest za późno, my dorośli również wiele dobrego możemy wynieść z gier planszowych. 

Uczą samodzielności 

Każdy rodzic musi przyznać, że nie ma lepszego uczucia na świecie jak zaobserwowanie jak dziecko samodzielnie wykonuje jakąś czynność, a jeszcze wczoraj potrzebowało w tym naszej pomocy. Mówię tu z perspektywy ojca prawie dwuletniej dziewczynki :) Gry planszowe uczą samodzielności, a dokładniej uczą samodzielności w myśleniu i rozwiązywaniu problemów. To wspaniałe jak dzieci wykorzystują swój potencjał i czasami tworzą zupełnie nieoczekiwane rozwiązania. Grając w gry planszowe często musimy tworzyć strategię lub zmieniać ją reagując na ruchy przeciwników. Dziecko często potrafi zaskoczyć nas swoim tokiem rozumowania i stworzyć zupełnie inną strategię lub rozwiązania. 

Uczą pokory i radzenia sobie z porażką 

Chyba najgorsze co można zrobić to dawać dziecku wygrywać, dlatego, że jest dzieckiem. Często obserwuję takie zjawisko, że rodzice w dobrej wierze oczywiście, pozwalają dziecku wygrywać i podkładają się pod koniec gry, albo specjalnie grają tak by przegrać. Co to dziecku daje? Daje mu świadomość, że zawsze będzie tak, że wygra, że nie musi się starać bo sukces sam przychodzi, a jak nie przychodzi to ktoś mu pomoże. Następnie dziecko idzie do szkoły i życie szybko to weryfikuje.

Najlepsze co można zrobić to pokazać dziecku jakie są zasady gry, których nie można zmieniać, a następnie dać dziecku dużą wolność do tego jak te zasady wykorzysta podczas gry. Nie warto komentować ruchów dziecka, że to jest bez sensu, że najlepiej zrobić to i to. Takie podejście gwarantuje, że dziecko użyje swojego mózgu i samo zacznie rozwiązywać swoje "problemy na planszy". To jest ta samodzielność z punktu powyżej. Oczywiście można dać od czasu do czasu wskazówkę ale nigdy nie grajcie za dziecko. Dzięki takiemu zachowaniu dziecko czasami przegra sromotnie, czasami przegra o punkt, ale nic nie zastąpi mu satysfakcji z wygrania! :) 

 

Jak wybrać idealną grę planszową dla dziecka? 

1. Dostosuj do wieku lub poziomu intelektualnego
Ja wiem, że każdy ma genialne dziecko. Wydawcy gier też o tym wiedzą, dlatego na pudełku znajduje się sugerowany wiek

2. Dostosuj tematykę gry do zainteresowań dziecka
To idealna okazja, żeby dziecko mogło zagłębić się w temat związany ze swoją pasją lub planszówka może też rozwinąć pasję w zalążku.

3. Nie oszczędzaj
Wiem, piszę ten artykuł na sklepie internetowym, ale serio nie oszczędzaj. Nie kupuj gry w markecie spożywczym, bo na okładce jest dinosaur a dziecko lubi dinosaury. Jak chcesz już kupić planszówkę to zadbaj o to, żeby gra była dobra. Kup taką, którą rekomenduje recenzent z branży albo sklep, który zajmuje się planszówkami. Dlaczego? Bo gier rocznie wychodzi ok. 800 różnych na rynku polskim a większość z nich jest słaba. Kupując w markecie nie trudno wydać pieniądze na produkt, z którego nie będzie zadowolone ani dziecko ani dorosły, a chyba nie o to w tym chodzi. 

 

Propozycje gier na dzień dziecka:

1. Gry planszowe dla dzieci od 2 lat

Potwory do szafy


Na pierwszą planszówkę zdecydowanie polecamy grę: Potwory do szafy.  To kooperacyjna gra dla najmłodszych. Naszym zadaniem jest przegonienie do szafy potworów. Gra ma kilka poziomów trudności dlatego nadaje się nawet dla dwulatków :) Co więcej? Gra zalecana na dobranoc! 

 1 - 6 osób 

  od 3 lat

 ok. 10-20 minut2. Gry Planszowe dla dzieci od 4 lat

Dzieci z Carcassonne

Łatwa i przyjemna gra z cyklu Carcassonne, to świetne wprowadzenie dla najmłodszych w świat gier planszowych. Wszystkie elementy pasują do siebie, gracze starają się połączyć uliczki na których znajdują się postaci w odpowiednim kolorze.

 2-4 osoby

  od 4 lat

 ok. 20 minutPędzące Żółwie


Doskonała gra planszowa dostarczająca wiele zabawy małym jak i dużym. Sympatyczne, dziecięce grafiki oraz karty oparte na symbolach pozwolą usiąść przy grze nawet bardzo małym planszówkowiczom. A "pędzące" żółwie, zwłaszcza te jedne na drugich, rozbawi nie jednego dorosłego. Pokochasz tę grę!

 2-5 osób

  od 5 lat

 ok. 20 minut

 


3. Gry planszowe dla dzieci od 7 lat

Zombie KIDZ

Zombie Kidz: Ewolucja - pierwsza gra typu legacy stworzona specjalnie z myślą o dzieciach! Współpracujcie, aby ochronić waszą szkołę przed atakiem zombie! Ta gra rośnie wraz z Wami... i zombiakami! Im więcej gracie, tym szybciej gra ewoluuje. Wypełniajcie specjalne misje i oznaczajcie swój postęp naklejkami, otwierajcie tajemnicze koperty, których zawartość wpłynie na grę. Dodajcie moce swoim bohaterom! Zmutujcie wasze zombie!

 2 - 4 osób 

  od 7 lat

 ok. 5- 15 minut

 

Carcassonne


Carcassonne to jedna z prawdziwych gier familijnych - prawdziwych, czyli takich, przy których nie nudzą się dzieci, rodzice i dziadkowie, taka, z którą każde pokolenie sobie poradzi i, co najważniejszej, która spodoba się praktycznie każdemu. 

Gracze wyciągają losowe elementy planszy i kładą na stole, układając przy sobie tak, aby stworzyć nowe zamki, rzeki i łąki. Gdy stworzysz nowy obiekt, możesz przejąć nad nim kontrolę. Im więcej żetonów znajduje się na stole, tym obiekty robią się większe, ogromne nawet, czasem się łączą.

 2 - 5 osób

  od 7 lat

 ok. 30- 45 minut

 

Domek

W ciągu dwunastu rund zbierzesz tyle kart, by zapełnić swoją planszę pokojami, wybrać kolor dachu i znaleźć miejsce na stylowe lub praktyczne dodatki, tworząc tym samym niepowtarzalny „Domek” z charakterem. Na koniec gracze porównują swoje dzieła i zliczają punkty za funkcjonalność, dobry projekt, jakość dachu i wykończenie całości.

 2 - 4 osób

  od 8 lat

 ok. 30 - 45 minut

 

Azul: Letni Pawilon

Gra Azul: Letni pawilon przenosi cię do Portugalii, gdzie podejmujesz się zadania, które w rzeczywistości nigdy się nie rozpoczęło. Jako mistrz rzemiosła, będziesz budować Letni Pawilon z najlepszych materiałów. Musisz zachować ostrożność i unikać marnowania zasobów. Tylko najlepsi sprostają wyzwaniu, jakim jest uhonorowanie portugalskiej rodziny królewskiej.

 2 - 4 osób 

  od 8 lat

 ok. 30- 45 minut

 

4. Gry planszowe dla dzieci od 10 lat

Miasteczka Tiny Towns

Każdy z Was otrzymuje planszę złożoną z 16 pól (4x4). Na niej będziecie układać kostki surowców, według wzorów przedstawionych na kartach. To pozwoli Wam wznosić budynki, za które otrzymacie Punkty Zwycięstwa. Dbajcie, aby na Waszych planszach nie zostało zbyt wiele pustych pól na końcu gry! Za każde z nich otrzymacie ujemny punkt. Gra kończy się, gdy żaden z Was nie będzie mógł umieścić nowych surowców i wznieść budynków.

 1 - 6 osób

  od 10 lat

 ok. 45 minut

 

Ex Libris

Marzysz o sprawowaniu funkcji Głównego Bibliotekarza w mieście nie z tego świata? To prestiżowe stanowisko może być twoje pod warunkiem, że pokonasz kontrkandydatów - swoich (teraz już byłych) kolegów, kolekcjonerów rzadkich i wartościowych ksiąg.
Ty i twoi pomocnicy macie zaledwie kilka dni na pozyskanie unikatowych egzemplarzy i stworzenie biblioteczki idealnej. Różnorodna katalogowo, bogata w ogromną liczbę wybitnych dzieł, starannie poustawianych alfabetycznie na stabilnych półkach, z pewnością znajdzie uznanie w oczach Urzędowego Inspektora. A jeżeli (zupełnie przypadkowo) w biblioteczkach twoich rywali znajdzie on jakieś księgi zakazane, to tym lepiej dla ciebie!

 1 - 4 osób

  od 10 lat

 ok. 45 minut

 

Talisman Magia i Miecz

Talisman: Magia i Miecz to bestsellerowa gra fantasy, w której gracze odwiedzają krainę smoków i magii. W tej pełnej przygód grze uczestnicy wyruszają na niebezpieczną wyprawę po największy skarb, legendarną Koronę Władzy. Wcielają się w wojownika, kapłana, czarnoksiężnika lub jednego z pozostałych bohaterów władających magią lub mieczem. Na swej drodze spotykają wiele różnorodnych istot i potworów, uczą się nowych czarów oraz odwiedzają wiele legendarnych miejsc.

 2 - 6 osób

  od 13 lat

 ok. 90-120 minut
Mam nadzieję, że artykuł Wam się spodobał!
Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier familijnych? Kliknij tutaj 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl