Produkt dnia
Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż
Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż
149,90 zł 109,90 zł
TWILIGHT IMPERIUM: PROROCTWO KRÓLÓW (edycja polska)
TWILIGHT IMPERIUM: PROROCTWO KRÓLÓW (edycja polska)
399,00 zł
Władca Pierścieni- Podróże przez Śródziemie
Władca Pierścieni- Podróże przez Śródziemie
419,90 zł 309,90 zł
szt.
Neuroshima HEX (edycja 3.0)
Neuroshima HEX (edycja 3.0)
139,90 zł 89,90 zł
Najlepsze okazje
Blood Rage (edycja polska)
Blood Rage (edycja polska)
339,90 zł 259,90 zł
szt.
Viticulture Essential Edition (edycja Polska)
Viticulture Essential Edition (edycja Polska)
239,90 zł 209,90 zł
szt.
Gra o Tron 2 edycja
Gra o Tron 2 edycja
249,90 zł 219,90 zł
Gejsze
Gejsze
44,90 zł 34,90 zł
szt.
Drako: Smok i Krasnoludy
Drako: Smok i Krasnoludy
99,90 zł 69,90 zł
szt.
Catan: Pojedynek
Catan: Pojedynek
99,90 zł 79,90 zł
Potwory do szafy
Potwory do szafy
39,90 zł 29,90 zł
szt.
Aeon's End : Bezimienni
Aeon's End : Bezimienni
89,90 zł 59,90 zł
szt.
Dixit 10: Zwierciadła
Dixit 10: Zwierciadła
79,90 zł 69,90 zł
SmartGames- Kamelot Junior
SmartGames- Kamelot Junior
119,90 zł 99,90 zł
szt.
Zaginiona wyspa Arnak
Zaginiona wyspa Arnak
219,90 zł 159,90 zł
szt.
Współpracujemy z:
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Dlaczego warto grać w planszówki? 0
Dlaczego warto grać w planszówki?

Dlaczego warto grać w planszówki?

8 Powodów dlaczego warto rozpocząć swoją przygodę z tym hobby

W trakcie rozmowy ze znajomym zaczęliśmy się zastanawiać jakie są w ogóle plusy naszego hobby. Dlaczego warto zainteresować się grami planszowymi? Co tak naprawdę nam ta pasja daje? Doszliśmy do następujących wniosków:

1.Wywołują emocje i redukują stres

Chyba każdy, kto zagrał kiedykolwiek w jakąkolwiek grę planszową teraz ze zrozumieniem kiwnie głową ;) Emocje oczywiście mogą być zarówno pozytywne jak i negatywne, ale niezaprzeczalnie planszówki powodują ich wzrost.

Nawet emocje negatywne redukują nasz stres. Powiedzmy sobie szczerze, możemy być wściekli, że gracz po prawej zjadł naszą flotę, ale jest to inny poziom stresu niż ten w pracy lub w wychowaniu dziecka :) 

Dla mnie osobiście jest to jeden z dwóch ulubionych sposobów na relaks.

 

2. Są dobre dla mózgu! Rozwijają umysł, uczą nowych rzeczy i pozytywnie wpływają na wyobraźnię.

Nowoczesne gry planszowe to coś więcej niż rzut kością i przesunięcie pionka. Żeby zagrać trzeba trochę ruszyć głową. Dużo książek związanych z samorozwojem porównuje mózg do mięśnia. A jak wiadomo nieużywany mięsień zanika. Nie chcę teraz nikogo tym stwierdzeniem obrazić, ale powiedzmy sobie szczerze: scrollowanie instagrama lub facebooka nie powoduje wysilenia naszych szarych komórek. Granie nawet w najprostsze planszówki powoduje, że nasz mózg jest zmuszony do wysiłku. Jest to jeden ze sposobów na walkę z oznakami starzenia tego organu. Bardzo przyjemny sposób ;)

Muszę też wspomnieć o tym, że z planszówek można się wiele nauczyć. Chodzi mi nie tylko o wiedzę związaną z jakimś tematem, ale również umiejętności przydatne w biznesie lub w życiu codziennym. Planszówki wymagają od nas myślenia strategicznego, analitycznego oraz przewidywania i szukania możliwych rozwiązań. Często mamy do czynienia z optymalizacją budżetów, planowaniem przychodów i wydatków. Są to elementarne zdolności wymagane przy prowadzeniu swojego biznesu, jak również pożądane zdolności na rynku pracy.

Ponadto muszę przyznać, że często temat gry, klimat gry, powodował w moim przypadku zainteresowanie jakimś tematem. Często dodatkowo doczytywałem fakty w Google ;)

Planszówki są świetnym sposobem na przemycanie nauki w postaci zabawy dla dzieci i młodzieży. Zastanówmy się, co by było gdyby każdy z nas miał możliwość nauki tych umiejętności od dziecka.

 

3. Relaksują i odrywają od spraw codziennych

 

O relaksie już wcześniej wspomniałem, ale nie wspomniałem o tym drugim aspekcie. Grając tą godzinę czy tam dwie na moment zapominamy o otaczających nas sprawach i większych lub mniejszych problemach. Często też daje nam to nie tylko chwilowy relaks psychiczny, ale również powoduje to, że możemy spojrzeć na problem z nowej perspektywy.

 

4. Odrywają od ekranów telefonu i komputera

 

Niezaprzeczalnie jest to jeden z problemów XXI wieku. Nowoczesne ekrany nie męczą już tak oczu jak te 15 lat temu, ale nadal powodują dyskomfort i mogą prowadzić do większej lub mniejszej wady wzroku. Aktualnie większość z nas spędza ok 2h dziennie w social mediach na telefonie lub laptopie, do tego należy doliczyć często 8h w pracy i już mamy dwucyfrową liczbę.

 

Można relaksować się przy Netflixie i zakładając, że obejrzymy tylko 2 odcinki to dodatkowe 1,5h przed ekranem…  Grając w planszówki mamy te 2h czasu wolnego spędzonego w inny, przyjemny dla naszych oczu sposób.

 

5. Pozwalają poznać nowych ludzi

 

Konwenty, targi, turnieje, wieczory planszówkowe, tam wszędzie możemy spotkać fantastycznych ludzi. Najłatwiej jest się człowiekowi dogadać z osobami o podobnych zainteresowaniach, więc tym bardziej w łatwy sposób możemy zawrzeć nowe znajomości.

W planszówki grają bardzo różni ludzie, jest to też świetny sposób na networking i poszerzenie swojej sieci kontaktu. Planszówki już dawno temu przestały być hobby dla nerdów ;)

 

6. Każdy znajdzie grę dla siebie

 

Na portalu BoardGameGeek jest już skatalogowanych ponad 100.000 różnych gier. Każdy, ale to każdy ma szansę znaleźć coś ciekawego dla siebie.

 

7. Są pretekstem do spotkań i budują przyjaźnie

 

Zdecydowanie jeden z największych plusów z tej listy. Ostatnio jest to dla nas najczęstszy pretekst do spotkań z przyjaciółmi. Dzięki wspólnej pasji udaje nam się utrzymać relacje już dobre kilkanaście lat.

 

8. Bo to najtańsze możliwe hobby!

 

Ale jest to jest temat do następnego artykułu ;)

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl